Najdôležitejšie je ísť deťom príkladom a dodržovať pravidelnú hygienu, tzn. dvakrát denne si čistiť zuby a chodiť na pravideľné preventívne prehliadky. Pokiaľ si z čistenia urobíte každodenný rituál, ktorý robíte spoločne bude sa naň dieťa tešiť.

Často sa stretávam s názorom, že mliečne zuby sú nepodstatné, veď vypadnú. Mliečne zuby sú dôležité pre správne prerezávanie stálych zubov, držia im totiž miesto. Ak dôjde k predčasnej strate mliečnych zubov dochádza k posunom, ktoré je nutné neskôr riešiť strojčekom. Nehovoriac o tom, že kazy na dočasných zuboch spôsobujú zvýšené riziko vzniku kazov na trvalých zuboch. Ak sú kazy veľmi hlboké vytvárajú sa na koreni hnisavé vačky, ktoré dieťa bolia a baktérie z nich sa dostávajú do organizmu, kde môžu spôsobiť ďaľšie zápaly a ochorenia.

 

Hygiena u detí

Zúbky je nutné čistiť hneď ako sa prerežú. Rodič najskôr zotiera povlak zo zúbkov gázou alebo špeciálnou kefkou, ktorá sa navlieka na prst. Okolo jedného roka môžete čistiť kefkou. Od troch rokov sú deti schopné si čiastočne vyčistiť zuby samé, ale až do veku 6-7 rokov je nutné aby ich rodič dočisťoval . Od šiestich rokov si dieťa čistí samo za kontroly rodiča. Detské zubné pasty sa používajú podľa veku dieťaťa. Nikdy nie pre staršie, lebo obsahujú priveľa floridov.

 

Prvá návšteva zubného lekára

Dieťa by malo absolvovať návštevu po prerezaní prvého zúbka. Najlepšie ak ide s rodičom, prípadne súrodencom, ktorému sa bude tiež robiť kontrola a dieťa bude vidieť, že sa vlastne nič nedeje a nebolí to. Postupom času si zvykne na prostredie a nebude mať strach ani z prípadného ošetrenia. Od 1,5-2 rokov je dieťa schopné otvoriť ústa a nechá si prehliadnuť zuby. Do 18tich rokov sa robia preventívne prehliadky 2krát ročne.